Na današnji dan prije 45 godina održana je prva Smotra međimurskog folklora u Donjoj Dubravi.
Smotra je nastala po uzoru na zagrebačku smotru folklora na kojoj su dobravski Slogaši nastupili 1966. godine. Na inicijativu članova organizacijskog odbora na čijem je čelu bio ravnatelj Osnovne škole Donja Dubrava Marko Ajhner i velikim trudom i zalaganjem mnogobrojnih volontera 22. rujna 1974. održana je prva smotra.
Na smotri su nastupili KUD "Dr. Vinko Žganec" Vratišinec, RKPD "Karlo Mrazović" Mursko Središće, Ogranak Seljačke Sloge Kuršanec-Šandorovec, Ogranak Seljačke Sloge Prelog, Folklorna grupa "Veseli Međimurci" MTČ Čakovec, Ogranak Seljačke Sloge Gornji Mihaljevec, Ogranak Seljačke Sloge Nedelišće i Ogranak Seljačke Sloge Donja Dubrava, a kao gost sudjelovao je Ogranak Seljačke Sloge Posavski Bregi.
Dobravske Slogaši izveli su pjesmu "Meni mama tak vele" i otplesali kola "Turki robe zelena dobrava", "Ples z ropčekom", "Lepe naše senokoše" i "Veselu trlju". Za nastup su ih uvježbale Elizabeta Toplek i Fanika Kovač. Uz rad s plesačima, zanimljivo je spomenuti da je Teta Liza imala glavnu riječ i u još jednom segmentu - u kuhinji u kojoj se pripremala hrana za sve sudionike.
Smotra međimurskog folklora održava se i danas svake druge godine. Tako će 2020. godine Slogaši organizirati 21. smotru. Nemoguće je izbrojiti koliko je plesača, pjevača i svirača nastupilo na svim smotrama, no približna brojka se kreće oko 20 000 tisuća. Svakog od njih Dobravčani su dočekali sa smješkom, a nastup nagradili velikim pljeskom. Baština koja se na ovaj način prenosi danas je prepoznata u svijetu i 2018. godine uvrštena na prestižnu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva koju vodi UNESCO.
Smotra su svi plesači, pjevači i svirači koji su ikad nastupili na njoj ili će to tek učiniti. Ponosimo se i dalje ovim segmentom naše tradicijske baštine. A kad vas pitaju odakle ste recite da ste "z Dobrave, otkud je i Teta Ljiza, tam de je smotra sako drugo ljeto".
U ime Odbora za kulturu, sport i udruge
Janja Kovač