Pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja RH Lidija Kralj posjetila je Osnovnu školu Donja Dubrava kao jednu od 46 osnovnih škola u Republici Hrvatskoj u kojoj će se od jeseni provoditi eksperimentalni program Škola za život. Podršku provođenju reforme, i dobrodošlicu u ime lokalne zajednice, zaželio joj je načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga.
U prvim i petim razredima osnovne škole eksperimentalni program provodit će se u svim nastavnim predmetima, a u sedmim razredima u nastavi biologije, kemije i fizike. Glavni cilj rada u eksperimentalnom programu je primjena suvremene metodike rada za čiju su konkretnu primjenu svi učitelji, stručni suradnici i ravnatelji uključeni u edukaciju kroz tzv. digitalizaciju obrazovnog sustava i kroz virtualne učionice u ovoj fazi edukacije i podrške od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Pomoćnica Kralj iznijela je potrebne informacije važne za daljnje planiranje rada u kurikularnoj reformi. Naime, odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja školi je dodijeljeno 180 000 kuna za opremu namijenjenih isključivo za unapređenje nastavnog procesa te će na taj način škola biti kvalitetnije pripremljena za provođenje novih „kurikula“ i izvedbu nastave tako da će svaka učionica biti opremljena pametnom pločom, a posebno se opremaju kabineti i školska dvorana. Važno je reći da učenici uključeni u eksperimentalni program dobivaju tablete jer će i dio nastavnog materijala biti digitaliziran.
Što se tiče eksperimentalnih nastavnih materijala, u tijeku je proces recenzije eksperimentalnih udžbenika po kojima će se raditi u Školi za život.
-Praćenje i vrednovanje eksperimentalnoga programa provodit će se kvalitativno, kvantitativno, razgovorom s dionicima, uporabom anketnih upitnika te različitih oblika vrednovanja usvojenosti ishoda, a provodit će ga Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja-istaknula je pomoćnica Kralj.
Iako je nastava završila, učitelji dobravske škole se permanentno usavršavaju te su ovih dana imali i posjet savjetodavne podrške MZO gdje su učitelji iz prve ruke mogli dobili odgovore na postavljena pitanja. -Početkom nove školske godine informirat ćemo i roditelje prvih, petih i sedmih razreda o načinu eksperimentalnog provođenja reforme- istaknula je ravnateljica škole Mirjana Ribić i dodala:- Ovakva podrška nam je bila neophodna. Sve su to ljudi iz struke, iz nastave .. razumiju nas, a to nam daje poticaj i nadu da mi to možemo. Svi znamo da nije sve idealno, ima mnoštvo stvari koje bi se možda trebale drugačije, učitelji u virtualnim učionicama pritisnuti su rokovima, no svi smo ustrajni u jednom cilju - promjena u obrazovanju je neophodna. I svi znamo da od jeseni neće baš sve ići glatko i da neće biti idealno, ali treba krenuti! Svaki, pa i najteži put, počinje prvim korakom- završila je slikovito Ribić.
skop072018a

skop072018b

skop072018c

skop072018d
Natrag