Županijska smotra izvornog folklora Međimurske županije održana je već tradicionalno 18. i 19. lipnja 2016. godine u dvorani Osnovne škole Donja Dubrava.
Nju je u glazbenom dijelu pratio profesor glazbe Tibor Bün koji o svom dijel obveza kaže: Na samom početku svakako bih pohvalio organizatore susreta jer su osigurali izvrsne uvjete za nastup svim sudionicima smotre. Prvog dana smotre je nastupilo osam kulturno umjetničkih društava te dva gostujuća društva. Drugog dana smotre nastupilo je šest društava uz goste iz Karlovačke županije. Kulturno umjetničko društvo Strahoninec nije nastupilo iako je bilo najavljeno u programskoj knjižici rekao je uvodno, a potom je iznio generalnu ocjenu u kojoj stoji: -Prilikom praćenja tamburaških sastava vodio sam se slijedećim kriterijima: tehnička sprema svirača, stilske karakteristike, uvježbanost repertoara, balans među dionicama, scenski nastup i cjelokupni dojam. Evidentno je da se tambura i tamburaška glazba kako općenito u Hrvatskoj tako i u Međimurju razvija u glazbalo koje može stati uz bok svim ostalim glazbalima poput violine, gitare i sl. te se sve više izučava u osnovnim i srednjim školama pa i na specijaliziranim akademijama. Veseli činjenica da u Međimurju ima puno mladih svirača i voditelja tamburaša koje treba sustavno educirati.- kaže. Dodao je kako zabrinjava što se mladi ne žele baviti voditeljskim radom jer zahtjeva puno rada koji u društvima često nije adekvatno plaćen pa se prije odlučuju na sviranje u raznim sastavima, bendovima. Stoga je uputio apel na predsjednike društava da šalju svoje iskusnije svirače i voditelje na seminare, radionice i škole folklora u organizaciji Hrvatske matice iseljenika i Hrvatskog sabora kulture jer će tamo dobiti vrlo važno znanje o tome kako uspješno oformiti i voditi tamburaški sastav pri KUD-ovima. Osim toga, doajeni tamburaške glazbe poput Ž. Bradića, M. Ferića, S. Leopolda su napisali vrlo korisnu literaturu za tamburaše koja je donekle standardizirala tamburu te ju preporučio kao obavezno štivo prije vođenja tamburaških sastava i orkestara u amaterskim KUD-ovima.
Za kraj je dodao: -S obzirom da sam većinu društava imao prilike pratiti i na smotri koreografiranog folklora prije par mjeseci u Čakovcu moram istaknuti da su me pojedina društva posebno ugodno iznenadila svojim izvedbama. Sva društva su se pokazala u lijepom svjetlu tako da zapravo nije bilo loše izvedbe u ova dva dana smotre. Generalno gledajući nekako mi je najviše nedostajao pokoji cimbal u sastavu, više trubača, nitko osim KUD-a Fijolica Orehovica i više violinista (guci) koji su ovaj puta u potpunosti izostali. Nadam se da će se to do iduće smotre promijeniti pa da neće biti zastupljeni uglavnom tamburaši.
Izdvojite najbolje ?
- Moram istaknuti činjenicu da su se prema kvaliteti izvedbe izdvojila društva koju ću svrstati u prvu A skupinu a to su KUD Fijolica Orehovica, KUD Donja Dubrava i KUD Donji Vidovec. Nešto malo slabiji dojam ali isto tako vrlo solidan su ostavili KUD Zasadbreg i KUD Kotoriba pa ću ih svrstati u prvu B skupinu. U drugu skupinu ću svrstati društva kojima malo nedostaje da stanu uz bok društvima iz prve skupine a
ocjena072016a
ocjena072016b
Natrag